Wełna merynosów – czy rzeczywiście jest tak wspaniała?

Katarzyna Styl życia 7 Comments

Grzeje zimą, chłodzi latem – czy wełna merynosów jest rzeczywiście tak wspaniała?

Termoaktywność

Jak to działa? Gdy owca jest ogolona, włókna jej włosia nadal prostują się, gdy temperatura rośnie (umożliwiając oddawanie ciepła), a przy jej spadku znów się zwijają (pomagając ciepło zatrzymać ). Naturalne właściwości termoaktywne, czyli dostosowanie się do panującej temperatury, to cecha którą  wełna merynosów zachowuje także po obróbce.

Dlaczego nie gryzie?

Dlatego, że jej włókna są niespotykanie cienkie (kilkukrotnie cieńsze od tradycyjnej wełny) i sprężyste. Przy kontakcie ze skórą nie wbijają się, tylko zginają, nie drażniąc przy tym skóry. Na powierzchni włókien są samooczyszczające się łuski, dzięki nim wełna ma właściwości przeciwbakteryjne i wypiera nieprzyjemne zapachy.

Jak pielęgnować?

Ubrania z wełny merynosów warto czasem wyprać w środku zawierającym lanolinę. Lanolina to tłuszcz wyczesywany z wełny owczej, który powoduje, że pot nie ma możliwości osiadania na niej w sposób trwały, dzięki temu nie ulega rozkładowi w jej włóknach (to właśnie powoduje nieprzyjemny zapach). Lanolina w naturze chroni wełnę owiec przed zamoczeniem. NIGDY nie należy używać proszków do prania wełnianej odzieży. Proszek niszczy włókna i może zmienić strukturę wełny, która traci elastyczność, w ten sposób odzież bardzo łatwo się dziurawi (zadbana wełna jest dość wytrzymała). Zatem ubrania z wełny najlepiej prać w środkach przeznaczonych do prania wełny.
Wady

Oczywiście, że są wady (nie ma ich chyba tylko mój mąż;). Wełna z owiec merynosów jednak je posiada. Przede wszystkim pranie wymaga większego zaangażowania. Program prania wełny w pralce, to z mojego doświadczenia niewystarczający sposób, by ją oczyścić (zwłaszcza gdy noszą ją dzieci). W pralce, którą mam w domu, program jest super delikatny, polega na namaczaniu i delikatnym bujaniu bębna. Wkładam do pralki bluzkę z plamą z jogurtu i wyciągam ją z tą plamą (z tym że namoczoną). Dlatego najlepiej prać w rękach, w letniej wodzie, lub robić w ten sposób pranie wstępne, jeśli ktoś odważy się włożyć wełnę do pralki. No i kurczy się, gdy jest niewłaściwie potraktowana (wbrew panującej opinii nie tyle szkodzi jej wysoka temperatura, co wysokie obroty, np. w czasie wirowania). Wełna schnie też dość długo, na co czasem skarżą się użytkownicy termoaktywnej bielizny. Przy dużej aktywności fizycznej (bieganie, jazda rowerem, itp.) lepiej mogą się sprawdzić tkaniny syntetyczne, które szybciej odparowują wilgoć. Kolejna wada to wysoka cena.

Zalety
Nie przesiąka zapachem potu i grzeje nawet wówczas, gdy jest mokra. Jest termoaktywna i niegryząca, o czym była już mowa. Trudno się brudzi. Jest naturalna. Dlatego wydaje mi się idealna dla dzieci, bo one rzadko kiedy się pocą. W jesienne, czy zimowe dni ubrania z wełny merino zapewniają odpowiednie ciepło ciału, nie powodując przegrzania.
Można się w niej zakochać. Nie wiem, czy to wada, czy zaleta. Zdecydowanie można ją polecić tym, którzy lubią komfort cieplny i nie pocą się ponad przeciętną. Sprawdza się idealnie w czasie podróży – nie mnie się i nie przesiąka nieprzyjemnym zapachem potu. Oraz przy umiarkowanej aktywności fizycznej. Obecnie nie wyobrażam sobie zimy bez wełnianej bluzki i kalesonów, jakkolwiek to brzmi… i jakkolwiek wygląda :).
*Merynosy to gatunek owiec górskich pochodzących z Azji, które musiały się zmagać z ekstremalnie trudnymi warunkami – w dzień upały, nocą mrozy, a także silne wiatry. Gatunek w XII wieku dotarł na Półwysep Iberyjski, a stamtąd do innych krajów Europy (ale dopiero w XVIII wieku). Merynosy są bardzo cenione ze względu na runo. Obecnie  większość najlepszych jakościowo hodowli mieści się w Nowej Zelandii i Australii.

***

Jeśli tekst wydaje Ci się interesujący, daj mi o tym znać.

Możesz to zrobić:

dzieląc się swoimi przemyśleniami w komentarzu

udostępniając wpis znajomym

A jeśli lubisz czytać naszego bloga, polub nasz fanpage tutaj

***

Comments 7

 1. Gratulujemy świetnego artykułu który zawiera wszystkie istotne informację na temat wełny merino. My od siebie dodamy tylko że wełna merino również wykazuje silne działanie pro lecznicze i jest polecana dla osób które mają problemy z kręgosłupem lub cierpią na inne schorzenia skórne. Dla osób aktywnie uprawiających sport sprawdza się również fantastycznie. Jeśli ktoś jest właśnie na kupnie ww. produktu z wełny merino to polecamy sklep Woolmed 🙂

 2. sama namiętnie używam merino. W odniesieniu do dzieci (temat u mnie na świeczniku), merino poprawia jakość snu dziecka, który staje się głębszy, spokojniejszy, efektywniejszy. Podobnoż udowodniono to naukowo, że spanie w merino reguluje temperaturę ciała i utrzymuje ją przez cały czas na odpowiednim poziomie. Siebie ubieram w bieliznę merino z Devolda, a dzieci w ciuszki od Meri Fairy. Kupiłam też od nich kocyk, właśnie do spania. Jak na razie dzidziak śpi grzecznie;)

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author
 3. A ja chciałam zapytać, bo właśnie przymierzam się do kupna merynosowej bielizny tj getrów 🙂 Czy podczas noszenia ubranie rozciąga się i staje luźniejsze? Większość rzeczy z wełny tak właśnie się zachowuje. Trochę się tego obawiam, bo to utrudnia dobór rozmiaru. Pytam o 100% merynosa w składzie, bez dodatku syntetyków. Pozdrawiam

  1. Post
   Author

   Troszkę tak, głównie wypychają się kolana. Ale to wraca do stanu wyjściowego po praniu. Inny rozmiar nie jest wskazany, bo w pasie jest gumka, więc za mały rozmiar będzie uciskał. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *