TOP 10 skojarzeń z Norwegią

Katarzyna Norwegia 1 Comment

1. Wiking

Czyli brodaty olbrzym z rogami na hełmie. Z rogami to bzdura, na co dzień ich hełmy nie były zdobione rogami. Chociaż podobno tak wyglądały od święta. Gdy dodać do tego fakt, że Wikingowie nie używali kubków, a piwo i wino pili z rogów bydlęcych właśnie, sprawa wydaje się klarować. Wikingowie traktowali kobiety na równi z mężczyznami. Niektórzy historycy twierdzą, że Mieszko I był z pochodzenia Wikingiem!

2. Trolle

Mieszkają daleko od osad ludzkich. Niektóre ze starości porastają lasem. Wyrządzały szkody ludziom i zwierzętom. Są różne rodzaje trolli, od olbrzymów po niewielkie istoty wielkości krasnali. Nawet jeśli ktoś się nie zetknął z trollem z mitologii nordyckiej, to prawdopodobnie natknął się na trolle w internecie. Co łączy wszystkie trolle? Otóż cechy przewodnie: są głupie, złośliwe i niebezpieczne.

3. Łosoś

Norweski? Tak. Zdrowy? Nie. Łososie hodowlane karmi się zanieczyszczoną paszą, przyśpieszającą wzrost. Oto co powiedziała Anne-Lise Bjørke Monsen, lekarz z uniwersyteckiego szpitala Haukeland w gazecie VG: “Substancje, których obecność stwierdzono w mięsie hodowlanych łososi wpływają negatywnie na rozwój mózgu oraz są kojarzone z takimi schorzeniami jak autyzm, ADHD oraz obniżone IQ. Wiemy też, że mogą wpływać na inne układy wewnętrzne, jak układ immunologiczny i metaboliczny „. Radzi, by kobiety ciężarne, dzieci i młodzież nie jadły hodowlanego łososia.

4. Sporty zimowe

Mimo, że kraj ten zamieszkuje zaledwie ok. 5 mln mieszkańców, Norwegia zdobyła najwięcej złotych, srebrnych oraz brązowych medali ze wszystkich krajów podczas zimowych igrzysk olimpijskich w historii.
I choć nowe badania wskazują, że ojczyzną nart nie jest Skandynawia, tylko Azja Środkowa (okolice Bajkału i gór Ałtaj) i do Skandynawii trafiły za pośrednictwem Lapończyków, to najstarsze rysunki nart znaleziono na malowidłach skalnych w Rødøy w Norwegii (zrobione 4500 do 5000 lat temu). Punkt robi się trochę przydługi, ale jeszcze informacja, na jakiej zasadzie działają narty, mnie urzekła 😉 Za wikipedia.pl „Narty ślizgają się po powierzchni śniegu, ponieważ ciepło wytworzone tarciem nart powoduje, że topi się śnieg znajdujący się bezpośrednio pod nartą, co wytwarza bardzo cienką warstwę wody na powierzchni której mogą ślizgać się narty”.

5. Marit Bjørgen i Anders Breivik

6. Zorza polarna

Gołym okiem zorze widzimy jako zielonkawe i białe. To dlatego, że przy słabym świetle oko nie jest wrażliwe na kolory . Prawdziwe barwy widoczne są dopiero na zdjęciach. Najczęściej zorze można obserwować w strefie podbiegunowej, a ich największe nasilenie występuje co 11 lat, w tzw. maksimum aktywności Słońca (mogą być widoczne w Polsce). Podobno roczniki win z lat maksimum cyklu uznaje się za najlepsze, drzewa w tym okresie rosną szybciej i lato jest cieplejsze.

7. Pokojowa Nagroda Nobla

Jedyna ze wszystkich Nagród Nobla przyznawana przez organizację norweską, a nie szwedzką (decyduje 5-osobowy Komitet Noblowski, powoływany przez Stortinget, czyli norweski parlament). Tak zadecydował fundator nagrody, Alfred Nobel, który był Szwedem. Nigdy nie tłumaczył tej decyzji. Możliwe, że nie przewidział rozpadu unii personalnej Królestwa Szwecji i Norwegii, co miało miejsce w 1905 roku. Ani tego, że niektórzy laureaci nagrody będą mieli tyle wspólnego z pokojem, co schabowy z weganinem. Nagroda to dyplom, medal i 10 mln koron szwedzkich (ok. 1,1 mln €). Wręczana 10 grudnia w Oslo.

8. Renifery
Zwierzęta żyjące głównie na północy, choć tam to głównie zwierzęta hodowlane. Ich hodowlą od wieków zajmują się Saamowie (Lapończycy). W Norwegii południowej i środkowej można spotkać stada dzikich reniferów.
Do czasów II Wojny Światowej Saamowie kastrowali renifery zębami. Do dziś kastracja tych zwierząt jest powszechna (mają wtedy smaczniejsze mięso, nadają się do zaprzęgu i chętnie zajmują się młodymi), z tym, że wykorzystuje się do tego obcęgi.

9. Tran

Prawdziwy tran to z definicji ciekły tłuszcz z wątroby Gadus morrhua, czyli dorsza atlantyckiego, lub innej ryby z rodziny dorszowatych. „Tranem” nazywa się czasem olej z wątroby sardynek, halibuta, czy rekina, niesłusznie. Oprócz zachwytów nad jego zbawiennym wpływem na odporność i wiele dolegliwości, pojawiają się również krytyczne głosy. W Norwegii zalecane jest podawanie tranu niemowlakom.

10. Fiord

Zatoka o stromych brzegach mocno wcinające się w głąb lądu. Fiordy powstały w wyniku zalania dolin polodowcowych.
Okazuje się, że dowcip o „fiordach, które jadły z ręki” niekoniecznie jest taki głuptaskowo- śmieszny. Bo fiord to także norweska odmiana kuca (Norwegian Fiord Horse).

 

P.S. To proponowana lista skojarzeń, które dotyczą raczej ogółu, a nie „wtajemniczonych”, którzy w Norwegii zamieszkali. Bo wtedy zmienia się percepcja i rzeczy, o których wcześniej nawet nie słyszałam wysuwają się na pierwszy plan.

***

Jeśli lubisz czytać nasze teksty, daj znać:

  • podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu
  • udostępnij wpis znajomym
  • a przede wszystkim polub nasz fanpage tutaj

Pozdrowienia

Trzy i my

***

Comments 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *