Telefony i seks, czyli słów kilka nie tylko o norweskiej młodzieży

Katarzyna Emigracja, Wychowanie

Temat wychowania interesuje mnie coraz bardziej. Z prostego powodu: mam dzieci. I im mniej chodzi o pielęgnowanie, a bardziej o wychowanie, tym więcej myśli o tym, że mądrze wychować dzieci to wielka sztuka. A skoro mówią: „małe dziecko, mały problem, duże dziecko, duży problem”, to ja wierzę. Mam zresztą tego namiastkę.

Temat wychowania dzieci w Norwegii interesuje mnie szczególnie, dlatego, że tu mieszkamy. I tu prawdopodobnie dorastać będą nasze dzieciaki. Dlatego postanowiłam posłuchać, co naukowcy mówią o tutejszych nastolatkach. I co oni sami mówią o sobie.

Pierwsza, pozytywna sprawa, dotyczy spadku przestępczości wśród nieletnich. Piją też mniej alkoholu, zażywają mniej narkotyków i mniej palą w porównaniu do lat ubiegłych. (W Polsce jeśli chodzi o spożycie alkoholu wśród nastolatków występuje niestety trend wzrostowy). Niektórzy przypuszczają, że spadek odnotowuje się z tego powodu, że młodzi coraz więcej czasu spędzają w domach.

Dlaczego?

Bo wiele godzin dziennie spędzają przed ekranem – czy to telewizora, komputera, tableta, czy telefonu. Z tego powodu pozostają w domu, korzystając z wygód i jednocześnie uczestnicząc w życiu rówieśników np. poprzez komunikatory społecznościowe; chłopcy zwykle więcej czasu przeznaczają na gry niż social media. Młodzi Norwedzy są zaawansowanymi użytkownikami internetu what is the agile methodology. I spośród młodzieży w Europie to właśnie oni oglądają najwięcej pornografii. Nie od dziś Skandynawia słynie z dużej wolności seksualnej, więc nie dziwi, że również obecnie Norwegia plasuje się wśród krajów świata, w których najwcześniej inicjuje się współżycie (niektóre dane mówią o 15 roku życia jako średnim wieku inicjacji, inne, że między 16, a 18 rokiem życia). Nieletni Norwedzy przodują też w zamieszczaniu swych nagich zdjęć w internecie.

Według badań młodzi ludzie są dobrze dostosowani, są w większym stopniu domatorami, natomiast zmniejszyła się ich aktywność fizyczna. Typowe dla nastoletnich Norwegów postawy to materializm i hedonizm. Można się również spotkać z opinią, że młodzi Norwedzy są świadomi ekologicznie i pewni siebie. Wielu z nich jest też społecznie zaangażowanych.

Obecnie młodzież częściej cierpi na zaburzenia psychiczne niż dawniej. Jest też smutniejsza, dotyczy to zwłaszcza dziewczyn.

Jak pisze jedna z poczytnych norweskich blogerek, młodzież norweska staje się coraz głupsza, lub coraz bardziej leniwa. Jeśli im się nie wiedzie w szkole, po prostu rezygnują (jest przecież NAV). Niektórzy chwalą się, że w życiu nie przeczytali żadnej książki.

W życiu młodych ludzi dominuje rozrywka , która zabija mózg i co gorsza dla wielu to jedyna, z jakiej korzystają.

I raz jeszcze subiektywny pogląd. Rozmawiałam niedawno z dziewczyną z ostatniej klasy szkoły średniej.  Przyjechała tu, gdy miała 4 lata i dorastała wśród norweskich koleżanek i kolegów. Uważa, że dla większości tutejszych młodych najważniejsze jest to, by było  fajnie. Szkoła się nie liczy, liczy się zabawa. Zdaniem dziewczyny nie stawia im się wyraźnych granic i jak uważa, to poważny błąd, który na młodych się odbija.

p.s. Wiele z opisanych powyżej zjawisk w większym lub mniejszym stopniu dotyczy młodych ludzi w całym zachodnim świecie.

***

Jeśli tekst wydaje Ci się interesujący, daj mi o tym znać. Twoja opinia jest dla mnie bardzo cenna.

Możesz to zrobić:

dzieląc się swoimi przemyśleniami w komentarzu

udostępniając wpis znajomym

A jeśli lubisz czytać naszego bloga, polub nasz fanpage tutaj

Dobrego dnia!

***