Piramidalna emigracja. Norwegia

Katarzyna Emigracja 3 Comments

Czy Norwegia to dobre miejsce na emigrację? Odpowiedź może wydawać się oczywista: tak, bo dobrze się zarabia. Ale to nie wystarczy, by uznać jakieś miejsce za dobre do życia. Warto odwołać się do innych potrzeb, o których może nie myślimy tak często, jak o stabilizacji finansowej. Piramidy mają ponoć moc, więc przyjrzyjmy się jednej z nich, piramidzie potrzeb Maslowa:

Piramida_Maslowa

Potrzeby biologiczne i fizjologiczne

Po przyjeździe do Norwegii i znalezieniu się w tutejszym systemie (co najprościej osiągnąć przez wykonywanie legalnej pracy), człowiek niezależnie od kraju pochodzenia zdobywa szereg przywilejów. Podjęcie pracy jest wystarczające by zapewnić realizację podstawowych potrzeb (czyli potrzeb fizjologicznych, jak wyżywienie, odzienie, schronienie). Osobom chorym i uzależnionym potrzeby te zabezpiecza państwo opiekuńcze.

Druga grupa potrzeb niższego rzędu to potrzeby bezpieczeństwa. Dotyczą między  innymi poczucia stabilizacji i pewności zatrudnienia. Ich realizacja nie jest wcale taka oczywista.

Najgorzej w tym przypadku wygląda sytuacja imigrantów nie znających języka norweskiego i nie posiadających konkretnego fachu (lub tych, którzy swojego wykształcenia nie są w stanie wykorzystać ze względu na brak kompetencji językowych). Często udaje im się dostać kontrakt czasowy, ale ciągle żyją w napięciu, bo ich sytuacja daleka jest od stabilizacji. To może ulec zmianie po zaprzyjaźnieniu się z językiem norweskim. W niektórych przypadkach  znajomość angielskiego, a nawet wyłącznie polskiego (dotyczy to m.in. osób zatrudnionych przez polskie firmy w Norwegii) jest wystarczająca.

Poczucie bezpieczeństwa burzone jest niekiedy informacjami dotyczącymi polityki rodzinnej i urzędu Barnevernet. Znając reguły dotyczące wychowania (chodzi tu głównie o zakaz stosowania przemocy) raczej można żyć spokojnie. Raczej, ponieważ zdarzają się nadużycia.

Potrzeby przynależności. W ich zaspokajaniu dużą rolę odgrywa identyfikacja z grupą. I choć nie wszyscy Polacy żyjący w Norwegii integrują się z miejscowymi, wielu utrzymuje ścisłe kontakty z Polonią, która staje się grupą odniesienia. Polacy zintegrowani to przede wszystkim ci, którzy dobrze opanowali język norweski. Stają się oni bardziej świadomymi członkami norweskiego społeczeństwa.

Drugi wymiar dotyczący realizacji tej potrzeby mówi o wykonywaniu pracy zgodnej z oczekiwaniami. Tu znów wracamy do kwestii znajomości języka norweskiego, bo zwykle (choć nie zawsze) jest to warunek podstawowy, by realizować swoje zawodowe aspiracje.

Teraz wznosimy się ku górnym częściom piramidy Maslowa, czyli do potrzeb wyższego rzędu.

Pierwszą z nich jest potrzeba szacunku i uznania. Mimo, że większość polskich imigrantów wykonuje tu prace fizyczne, często cieszą się uznaniem ze względu na dość niespotykaną tutaj kulturę pracy, czyli zaangażowanie, pracowitość i efektywność. Dodać do tego należy bardzo spłaszczoną hierarchię  norweskiego społeczeństwa i fakt, że nie ma tu tak popularnego w Polsce stygmatyzowania osób pracujących fizycznie (uczciwie pracujący człowiek wzbudza szacunek, bez względu na stanowisko). W Norwegii panuje duch równości realizowany na różne sposoby. Osobiście nie spotkałam się z niechęcią miejscowych wobec mnie, jako obcokrajowca. Ale wiem, że te doświadczenia bywają różne.

Dodatkowo w norweskim sposobie bycia dominują raczej pochwały, niż krytyka, stąd stosunkowo łatwo o uznanie (to kwestia dość złożona, bliżej opisałam ją tu: Skandynawskie prawo jante, czyli nie wychylaj się).

Ostatnia z potrzeb mówi o samorealizacji. W tym przypadku uważam, że nie ma większego znaczenia, czy żyjemy w Polsce, czy w Norwegii. Każdy, kogo pociąga wiedza i ma swoje pasje może je rozwijać i realizować się, bez względu na miejsce, w którym żyje (zwykle pod warunkiem zaspokojenia potrzeb podstawowych).

Stopień zaspokojenia potrzeb życiowych Polaków w Norwegii najczęściej ma silny związek ze stopniem opanowania języka norweskiego. To niby oczywiste, ale sporo jest rodaków, którzy tym językiem się nie posługują, ze szkodą dla własnej satysfakcji życiowej. Trudniej im zrozumieć otaczającą rzeczywistość i się w niej odnaleźć. Łatwiej dać się oszukać, czy nie dopilnować swoich spraw. W porównaniu np. z uchodźcami Polacy wypadają blado jeśli chodzi o znajomość języka.

To jednak ma gruntowne uzasadnienie: podczas gdy Polacy przyjeżdżając do Norwegii natychmiast podejmują pracę, często pracują ciężko i długo i brak im czasu na drogie kursy językowe, uchodźcy wspierani i utrzymywani przez państwo norweskie otrzymują darmowe kursy językowe (mają 2 lata na naukę języka). Oczywiście jest też wielu Polaków dobrze posługujących się językiem norweskim, ale to wciąż nie reguła.

Sytuacja ta może i powinna ulec zmianie, ale do tego potrzeba zaangażowania z obu stron: polskich imigrantów i norweskich władz.

***

Jeśli tekst wydaje Ci się interesujący, daj mi o tym znać. Twoja opinia jest dla mnie cenna.

Możesz to zrobić:

dzieląc się swoimi przemyśleniami w komentarzu

udostępniając wpis znajomym

A jeśli lubisz czytać naszego bloga, polub nasz fanpage tutaj

Dobrego dnia!

***

Comments 3

  1. A to nie jest tak, że niektóre „gminy” realizują darmowe kursy językowe również dla Polaków? Wiem o przynajmniej jednej, bo będąc w No spotkaliśmy jedną Polkę, która w takich kursach uczestniczyła i była na etapie sprowadzania dorosłej córki.

    1. Post
      Author
  2. Z barnevernet wcale nie chodzi o niestosowanie przemocy. To jest mit, że wystarczy nie bić dzieci. Popatrzcie na statystyki dzieci odbieranych rodzicom w Norwegii. Przemoc wobec dzieci stanowi zupełny margines (5%) wszystkich takich przypadków. A co jest najczęstszą przyczyną? Manglende foreldreferdigheter (braki w umiejętnościach rodzicielskich). Jest to zupełnie (żeby nie użyć słowa – totalnie) pojemne pojęcie pod które da się podciągnąć wszystko i zarazem nic, tzn. panie z BV mogą sobie dowolnie wymyślić powody do negatywnej oceny rodziny i wcale nie muszą szukać żadnych twardych dowodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *