Piękne plaże Kuby

Katarzyna Bez dzieci, Kuba 4 Comments

Kiedyś myślałam, że wymagania co do plaż powinny być takie: najlepiej żeby był piasek oraz morze. Jednak kilka lat temu w Brazylii usłyszałam hasło „turystyka plażowa“ i choć początkowo zdawało mi się to wielką bzdurą, z czasem pochyliłam się nad tym zacnym tematem.

 

I oto zanim wylecieliśmy na Kubę jedno z pytań do wujka google brzmiało: jaka jest najpiękniejsza plaża Kuby? No i pojawiały się odpowiedzi sprzeczne: że ta jest najpiękniejsza, a nie prawda, bo tamta, bzdura, bo tamta nie, tylko jeszcze inna.

 

Okazało się, że podawane kryteria oceny to nie tylko tempertatura wody i obecność bądź brak śmieci na plaży. Ludzie rozpisywali się o grubości piasku, kolorze wody, ilości palm (ich brak zwykle poczytywyany był jako minus). Czyste szaleństwo, pomyślałam. Ale swoje zrobiliśmy, listę plaż do odwiedzenia również i dawaj na Kubę oglądać te zjawiskowe miejsca, porównywać miałkość piasku i odcienie wód.

 1. Najpiękniejsza, intymna, cicha.

Taka była plaża Pilar, ulubiona plaża Ernesta Hemingwaya. I ponoć jedna z najpiękniejszych plaż Kuby, a kto wie, może całych Karaibów.

My z miejscowości Moron jedziemy tam turystycznym piętrowym autobusem, zgarniając po drodze obcokrajowców mieszkających w pięciogwiazdkowych hotelach* znajdujących się na wyspach Cayo Coco i Cayo Guilermo. Zaraz, więc jak to miejsce może być intymne, skoro autobus jest pełen ludzi? No właśnie, nie może. Wokół plaży powstają kolejne wielkie hotele, a żółte dźwigi nie bardzo chcą się wkomponować w krajobraz. O ciszy też trzeba zapomnieć. Pozostało piękno, którego nawet szeregi leżaków nie mogą zniszczyć.

Woda rozlewa się jasnym turkusem daleko wgłąb morza nabierając co raz to mocniejszego odcieniu. Piasek jest tak delikatny, że ma się wrażenie chodzenia po mące. Tak, to piękna plaża, zachwyca choć i przygnębia zarazem tym, jak człowiek dla kasy może zniszczyć najczulsze szepty natury.

Mimo to dla mnie numer jeden.

 

 1. Plaża Flamenco

Znajduje się na wyspie Cayo Coco, (przed Cayo Guilermo, na której jest plaża Pilar). Urzeka lazurem wody, byłoby idealnie gdyby nie ten szczegół, że w pobliżu same hotele.

 

 1. Playa przy La Boca nieopodal Trinidad

Na Kubie są co najmniej dwie miejscowości La Boca. W tej koło Trinidad jest plaża kamienisto-piaszczysta.

Korzystają z niej głównie miejscowi i głównie do picia rumu w wodzie (jak nam tłumaczył jeden Kubańczyk to najrozsądniejszy sposób picia rumu w upale). Ale dwa kilometry od miejscowości zmierzając w stronę półwyspu Ancon znajduje się inna plaża, a raczej plażyczka, gdzie tuż przy brzegu jest rafa, a w niej można obserwować kolorowe rybki i podwodne życie. Całkiem przyjemna.

 

 1. Playa Ancon

W ogóle nas nie zachwyciła. Byliśmy świadkami wyłowienia płaszczki, którą dość okrutnie pozbawiono kolców z jadem przy pomocy rurki do nurkowania. W niektórych miejscach było dużo glonów przy brzegu, a hotele zdają się krzyczeć coś na temat komunistycznego stylu zabudowy. Bez szału.

 1. Varadero

W tym kurorcie plaże ciągną się przez 20 kilometrów. Zmierzając z zachodu na wschód co raz bardziej wchodzimy w strefy „luksusu“, a to oznacza plastikowe leżaki i głośną muzykę.

Która plaża najpiękniejsza? W tych kwestiach nie może być zgodności, bo też każdy ma inne oczekiwania. No bo słuchajcie tego: spotkane na playa Pilar hiszpanki twierdzą, że nie umywa się ona do plaży Jutias (nieopodal Vinales). W Vinales rozmawiamy z miejscowym który wykrzywia twarz w grymasie, gdy słyszy o plaży Jutias i mówi, że beznadziejna. W moim rankingu na prowadzenie wysunął się faworyt, czyli podzieliłam zdanie Ernesta Hemigwaya. Choć to, co mógł podziwiać on, dla współczesnych nie jest już niestety dostępne.

 

TIP *wszędzie pojawiają się informacje, że na wyspach Cayo Coco i Cayo Guilermo, gdzie znajdują się przepiękne plaże, są wyłącznie pięciogwiadkowe hotele w kosmicznych cenach. A to nieprawda, bo jest Villa Gregorio, gdzie pokój kosztuje 25 CUC (to przeciętna stawka za pokój na Kubie). Villa Gregorio znajduje się 150 metrów od południowego końca plaży El Paso i 7 kilometrów od Playa Pillar.

Comments 4

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *