Nakarmić słonie

Katarzyna Podróże z dziećmi, Tajlandia Leave a Comment

Na Wyspie Słonia słoni nie brakuje. Przykute łańcuchami stoją jak źrebaki w zagrodach.  Za każdym razem, gdy je mijamy, dzieci przyglądają się im wielkimi oczami. Bo i słonie są wielkie.

P1110827

My odwiedziliśmy małą słoniczkę, rówieśniczkę Kai. Stała opodal swoich starszych kuzynów, niby trochę uprzywilejowana, bo na wolnej przestrzeni. Lecz tak naprawdę również jej nogi skrępowane były łańcuchami. Dużą głowę porastały czarne włosy, sterczące niczym źdźbła trawy na sawannie. Zajadała łapczywie banany, którymi ją częstowaliśmy, śmiało wyciągając trąbę* w naszym kierunku. Jak słonie utrzymają pożywienie trąbą? Na jej środku jest wyrostek, przypominający palec dłoni (słonie afrykańskie mają dwa takie palczaste wyrostki). Wyrostek jest na tyle silny, że gdy słoniczka złapała banana, nie umiałam go wyciągnąć z objęć umięśnionej trąby. A to przecież zaledwie pięcioletnie dziecko!

Kaja chętnie dzieliła się ze słonicą jedzeniem, była podekscytowana faktem, że to też jest dziewczynka i w dodatku w tym samym wieku, co ona.

P1110793 P1110806

Dorosłe słonie wykorzystywane są  do przejażdżek. Turyści sadowią się na drewnianej ławeczce, montowanej na grzbiecie zwierzęcia i bujając się w rytmie słoniowych kroków przemierzają trasę, której długość jest pewnie adekwatna do wielkości końcowego rachunku za rajd.

P1110823

Zwykle Tajowie nie przejawiają szczególnie ciepłych uczuć do słoni. Wyjątek stanowią nieliczni, którzy postanowili bronić ich przed okrucieństwem własnego gatunku. Jedną z takich osób, bodaj najlepiej znaną, jest Sangduen „Lek” Chailert, kobieta której życiową misją stało się ratowanie słoni. Jej pasja narodziła się, gdy jej dziadek – uzdrowiciel w zapłacie za wyleczenie człowieka otrzymał małego słonia. Lek, która w owym czasie sama była dzieckiem, zaprzyjaźniła się ze zwierzęciem. Jej miłość do słoni trwa do dziś. Była bohaterką programów dokumentalnych BBC, National Geografic, Discovery, Animal Planet, a także lauretką wielu nagród. Założyła fundację Save Elephant Foundation i otworzyła Elephant Nature Park na północy Tajlandii. Zatem jeśli ktoś marzy o przejażdżce na słoniu i nie jest mu obojętne, jak zwierzęta są traktowane, niech uda się właśnie tam!

P1110815* Trąba słonia powstała na skutek zrośnięcia górnej wargi i nosa. Ma kilkanaście tysięcy włókien mięśniowych i jest bardzo elastyczna. Skóra trąby i całego ciała jest szorstka, głaskanie jej przywodzi na myśl chropowatą elewację.

 

Więcej o słoniach poczytacie tutaj:

 http://trzyimy.pl/zycie-slonia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *