Kilden, czyli źródło

Katarzyna Norwegia Leave a Comment

W Norwegii nie ma zatrzęsienia imprez dla dzieci. Ale są. A jak już je robią to są łatwo dostępne (często wejście jest darmowe) i rzeczywiście wciągają dzieci. Poznawanie wszystkimi zmysłami to podstawa, wiedzą o tym organizatorzy otwartej imprezy w teatrze Kilden w Kristiansand, która ma za zadanie rozbudzić zamiłowanie do muzyki u najmłodszych. Dzieci mogą próbować dąć w trąbki i puzony, „grać” na skrzypcach, kontrabasie i wiolonczeli, spróbować wydobyć dźwięk z fletu, oboju. Mogą walić w bębny i dyrygować orkiestrą. W zeszłym roku były to właśnie muzyczne zajęcia (nie licząc miejsca z kolorowankami), a w tym poszło to w inne jeszcze wymiary sztuki – była możliwość przebierania się i „charakteryzacji”, można było projektować formę do teatru cieni, zapoznać się z różnymi rodzajami kukiełek. Wrażenia super, teatr odwiedziło tego dnia 2,5 tysiąca dzieci. Było 13 stacji (w tym przedstawienie i koncert), było kolorowo i ciasno, ale wszystko dość dobrze zaplanowane i zorganizowane. My nie mogliśmy przyjść zbyt wcześnie, dlatego nie wszystko zdołaliśmy zobaczyć. Ale i tak wyszliśmy z dużą porcją inspiracji. Każdy przybywający mógł dostać przy wejściu plan imprezy oraz balona, a przy wyjściu loda (no dobra, nie każdy, ja nie dostałam, chyba nie dotyczy to osób powyżej 150cm wzrostu).

A teraz już mniej gadania – krótka fotorelacja:

Sekcja rytmiczna składała się z kilkunastu muzyków

dyrygentów było wielu

Dzieci „komponowały” przyklejając magnesy na pięciolinii, a cierpliwy skrzypek grał każdy mini-utwór. Niektóre z nich naprawdę chwytały za serce, choć powstawały zupełnie spontanicznie i dość nieświadomie. Mateuszowi najbardziej podobało się tutaj.

By dostać się na niektóre warsztaty trzeba było ustawiać się w długie kolejki, my pojawiliśmy się dość późno, więc kilka musieliśmy sobie odpuścić. Tutaj kukiełki i teatr lalek. „To było najfajniejsze, szkoda tylko, że byliśmy tam za krótko” – podsumowała Kaja.

Kubie też się bardzo podobało.

Mnie najbardziej podobało się tutaj, poczułam bluesa.

A tu już zupełnie niemuzycznie, ale też fantastycznie, zajęcia w budynku warsztatu teatralnego. „Teatr cieni”.

*Kilden (Źródło) to jedyny teatr w Kristiansand

***

Jeśli tekst wydaje Ci się interesujący, daj mi o tym znać.

Możesz to zrobić:

dzieląc się swoimi przemyśleniami w komentarzu

udostępniając wpis znajomym

A jeśli lubisz czytać naszego bloga, polub nasz fanpage tutaj

***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *