Barnevernet; między paranoją, a kulturowym niezrozumieniem

Katarzyna Emigracja, Norwegia, Wychowanie 30 Comments

Przyznam, że gdy po przyjeździe do Norwegii pojawiło się na świecie nasze dziecko  żyłam w paranoi, która powracała do mnie każdorazowo po lekturze artykułu dotyczącego działań Barnevernet (BV, czyli instytucja zajmująca się ochroną praw dzieci). Były to artykuły polskojęzyczne i przedstawiały działania urzędu w najgorszym świetle. Myślę, że ten problem dotyczy wielu, choć z pewnością nie wszystkich polskich rodzin (problem strachu). Gdy przychodziłam z dzieckiem do przedszkola i byłam nie w humorze (och tak, nie często, ale to mi się zdarza), czułam się bardzo niekomfortowo pod czujnym spojrzeniem przedszkolanki. I widziałam każdego kolejnego rodzica szczerzącego zęby do nauczycielki. Potrzebowałam trochę czasu, żeby zobaczyć, że spora część przykleja sobie uśmiech na czas takich okoliczności jak oddawanie i odbieranie dziecka z przedszkola. Męczyła mnie ta sytuacja. Dziś mniej się tym przejmuję, jednak był czas, kiedy czułam się niemal przymuszona do odgrywania scenek w norweskim stylu.
Potem następował czas uspokojenia. Nad emocjami górę brała logika i myślałam sobie: nie biję dzieci. Są pogodne i uśmiechnięte. Kocham je z całych sił i one czują się kochane. Po co sobie wkręcać jakiekolwiek historie? I żyłam w spokoju aż do kolejnej informacji na temat bezzasadnego odebrania dziecka.
Choć tak naprawdę to, jakie były fakty, zawsze pozostawało dla mnie nierozstrzygnięte. Ponieważ BV obowiązuje tajemnica zawodowa i za każdym razem znana jest wersja wyłącznie rodziców. Czasem nowe światło na zdarzenia rzuca relacja odebranego dziecka. Ale do takich zwierzeń nie mam dostępu.
Częstym argumentem Polaków, którzy obawy przed BV uważają za niepoważne jest fakt, że Norwedzy nie boją się Barnevernet. Czy rzeczywiście jest to fakt? Z pewnością znajdą się jednostki, które nie do końca ufają tej instytucji. Ale warto zwrócić uwagę na to, że jeśli BV odbiera dzieci norweskim rodzicom, to najczęściej są to głównie narkomani. Tego samego nie można powiedzieć o rodzinach imigrantów pozbawionych opieki nad swoimi dziećmi.
W 2015 roku 75% odebranych dzieci pochodziło z rodzin norweskich. Reszta, czyli 25% to dzieci imigrantów.
Co znamienne, dzieci z rodzin imigrantów odbierane są częściej niż z etnicznie norweskich rodzin.
Na świecie odbywają się manifestacje protestacyjne przeciwko działaniom norweskiego Barnevernet.
NARRACJA NORWESKA
W Norwegii tolerancja dla przemocy w rodzinie jest zerowa. Jest to zagwarantowane ustawą. Dziecko ma swoje prawa i z całą stanowczością trzeba ich przestrzegać. W sferze zwyczajowej dzieci są uczone, by stawiać granice i wymagania.
Wychowanie to negocjacja. W wielu kwestiach nie powinno się narzucać dziecku swojego zdania. To ono ma prawo wpływać na decyzje związane z jego losem. Polecenie typu: „Masz teraz posprzątać swój pokój” reprezentuje model wychowawczy niezalecany w Norwegii. Zalecana jest negocjacja (czy może dawanie pseudowyborów) typu: Wolisz włożyć naczynia do zmywarki, czy posprzątać w pokoju?
W 2014 roku BV interweniował 68 241 razy. W 49% koncentrowano się  na wzmocnieniu
rozwoju dziecka; najczęściej stosowaną metodą przez BV było doradztwo w celu poprawy
umiejętności rodzicielskich. Odebrano 1665 dzieci, zatem 2,4% wszystkich spraw zakończyło się w ten sposób.
Opiece BV podlegają najczęściej nastolatkowie, ale najwięcej odbieranych jest  małych dzieci.
Przed Barnevernet stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest wyjście naprzeciw wielokulturowemu społeczeństwu. Randi Wærdahl*** twierdzi, że nie ma potrzeby obawiać się, że dzieci zostaną odebrane jeśli przestrzega się zakazu dotyczącego kar cielesnych. Nie jest tak, że jeśli zdarzyło nam się pociągnąć mocniej dziecko za rękę, to BV zapuka do drzwi. Badaczka proponuje, by przedyskutować z dzieckiem i ustalić wspólne stanowisko dotyczące tego, jaki jest sprawiedliwy podział obowiązków oraz praw w rodzinie.
NARRACJA POLSKA
Jak uważa Sławomir Kowalski, Konsul RP z ambasady w Oslo, głównym problemem jest różnica dotycząca samej rodziny. W przypadku polskich rodzin jednak wciąż najczęściej jest to związek sakramentalny. Podstawa norweskiej rodziny to kontrakt. Jak można przeczytać w „The nordic way” idealna (skandynawska) rodzina tworzona jest przez niezależnych finansowo dorosłych i dzieci, które stają się niezależne tak szybko, jak to możliwe. Przepaść między tym, czym jest sakramentalne małżeństwo, a tym, czym jest małżeństwo kontraktowe powoduje wiele nieporozumień.
Jak czytamy w ustawie regulującej pracę Barnevernet: „Pracownik socjalny ma obowiązek interweniować i umieścić dziecko w rodzinie zastępczej (…) jeśli jest ryzyko, że rodzice nie są zdolni do zapewnienia odpowiedniej opieki dziecku”*.
Taki zapis pozostawia szerokie pole do interpretacji, w których swoje odbicie mają różnice kulturowe. Bo to co Norweg uważa za „odpowiednią opiekę nad dzieckiem”  nie zawsze będzie tym, co myśli Polak. I odwrotnie.
W Norwegii podkreślana jest konieczność zapobiegania w celu ochrony, natomiast nie bierze się szczególnie pod uwagę innego przepisu, mówiącego o tym, by nie oddzielać dzieci od rodziny, jeśli nie jest to konieczne.
Coś, co bulwersuje nie tylko Polaków, to nowelizacja NOU 2012:5, czyli zniesienie zasady biologicznego pierwszeństwa na rzecz lepszego rozwoju dziecka. Choć wydaje się, że protesty na świecie doprowadziły niedawno do złagodzenia tej polityki. Jak donosi Dagbladet** Norwegia ratyfikowała konwencję Haską z 1996 roku na mocy której dzieci imigrantów w przypadku pozbawienia rodziców praw do opieki mają trafiać do krewnych w kraju ojczystym, zamiast do rodzin zastępczych w Norwegii. Ma to załagodzić konflikty z rodzinami odebranych dzieci, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej. Prawo wchodzi w życie 1 lipca 2016 roku.
Obecnie opanowałam strach przed BV uznając go za irracjonalny. I już zadowolona pomyślałam, że niepotrzebna ta cała panika (owszem, zdarzają się nadużycia ze strony BV, ale przede wszystkim urząd pomaga rzeczywiście dzieciom, które tej pomocy potrzebują). I właśnie gdy zaczęłam odzyskiwać spokój ducha, znów dotarły do mnie wieści, tym  razem dotyczące nastolatków.
I wydaje mi się, że tu pojawia się spory problem. Urząd wielokrotnie staje między dzieckiem, a rodzicem. I nie chodzi tu o przemoc fizyczną. Moim zdaniem wspiera rozłam w rodzinie. Jak?
Dla niektórych nastolatków okres „buntu i naporu” to czas prawdziwych burz. Wydaje się naturalne, że bunt, który ma pomóc dorastającemu człowiekowi odnaleźć swoją tożsamość, skierowany jest przeciwko zastanemu porządkowi świata, a jego naczelnymi reprezentantami są rodzice. I to jest ok (swoją drogą słyszałam, że z najbardziej zbuntowanych nastolatków wyrastają najfajniejsi dorośli). I właśnie w tym czasie, gdy młody człowiek neguje wiele rzeczy poszukując siebie, chce negować również rodziców. W tym miejscu pojawia się urząd, który w pewien sposób mówi temu młodemu człowiekowi: masz rację, nie musisz słuchać rodziców, ważne co ty chcesz. I dzieci, czasem w złości i na własne życzenie proszą o zabranie z domu. Skarżą się, że są nękane psychicznie. Bo np. nie mogą chodzić na imprezy. BV staje czasem po stronie nastolatka. Choć nie zawsze. Słyszałam o sprawie, która dotyczyła nieco innej kwestii: 14-latka spotykała się z 21-letnim chłopakiem. Tym zaniepokoiła się mama i zabroniła kontaktów. Córka poskarżyła się w szkole, że mama dręczy ją psychicznie i szkoła poinformowała Barnevernet (to obowiązek). Była rozmowa z pracownikami z urzędu, którzy jednak nie zgodzili się z dziewczyną, rozumiejąc, że mama działała z obawy o dobro córki. Sprawa zakończona. Bliski świadek tej sytuacji, osoba pochodząca z Polski, mówi, że po tych zdarzeniach nie wierzy, że Barnevernet odbiera dzieci za nic.
Są Polacy wdzięczni tej insytucji; otrzymali rzeczywistą pomoc. I tacy, którzy przeżywają życiowy dramat i BV uważają za największe zło. Pewne jest to, że są kontrowersje związane z działaniem urzędu.

 

Dlaczego wielu Polaków się boi?

Nie, nie sądzę że większość bije swoje dzieci. Myślę, że całkiem zdrowo funkcjonujące rodziny (nie mówię, że idealne, ja takich nie znam; ale takie w których jest miłość, odpowiedzialność i troska o dzieci) bywają przerażone, gdy zbuntowany 2,3,4…-latek wyje, drze się, i cóż, wyprowadza z równowagi rodziców, którzy też potrafią wrzasnąć. Oczywiście, najlepiej, gdybyśmy potrafili być opanowani w każdej sytuacji, do tego warto dążyć, jednak posiadanie własnych emocji, które czasem wyrażamy głośniej, niż byśmy chcieli jest faktem w przypadku większości ludzi. Widzę to tak, że zwykle my, Polacy, jesteśmy bardziej zestresowani. Widać to w pracy, widać też w domu. Oczywiście jest to uproszczony obraz świata. Jednak dość obce jest naszemu sposobowi życia powiedzenie „ikke stress”. Myślę, że „kultura uśmiechu na twarzy” również jest nam obca. Powiedziałabym, że z naszych twarzy łatwiej wyczytać prawdziwe emocje. A patrząc na Norwegów w miejscach publicznych można czasem odnieść wrażenie, że oni mają tylko te pozytywne.

Myślę, że przede wszystkim potrzeba nam zrównoważonej informacji, zamiast sensacyjnych doniesień. I nie dajmy się zwariować. Rozmawiajmy w przedszkolu, w szkole, dajmy się poznać, a także otwórzmy się na to, czego nie znamy. Nie po to, by ślepo naśladować, czy to ze strachu, czy naiwności, norweskie podejście do dzieci. Ale po to, by wyciągnąć to, z czego warto skorzystać. I pozostać twardo przy tym, co uważamy za wartościowe. Choć już dziś wiem, że nie będzie to łatwe.

*Ustawa z dnia 17 lipca 1992 (Barnevernloven, Lov av 17. juli 1992 nr. 100)

Pracownik socjalny ma obowiązek interweniować i umieścić dziecko w rodzinie zastępczej jeśli:

a. rodzice nie wywiązują się adekwatnie z zadań opieki nad dzieckiem gdzie jego bezpieczeństwo i zdrowie mogą być narażone.

b. jeśli rodzice nie są w stanie zapewnić opieki dziecku specjalnej troski

c. w przypadku przemocy fizycznej lub emocjonalnej, poważnym zaniedbaniu potrzeb dziecka oraz malterowania i molestowania

d. jeśli jest ryzyko, że rodzice nie są zdolni do zapewnienia odpowiedniej opieki dziecku.

** http://www.dagbladet.no/2016/04/28/nyheter/innenriks/barnevern/44032856/

*** Tekst napisałam w oparciu o prelekcję Randi Wærdahl z Agderforskning „Det Norske Barnevernet – venn eller fiende?” (Norweski Barnevernet – przyjaciel czy wróg”), wypowiedzi Sławomira Kowalskiego, Konsula RP z ambasady w Oslo, oraz własne obserwacje.

^^^

Jeśli tekst wydaje Ci się interesujący, daj mi o tym znać. Twoja opinia jest dla mnie cenna.

Możesz to zrobić:

dzieląc się swoimi przemyśleniami w komentarzu

udostępniając wpis znajomym

A jeśli lubisz czytać naszego bloga, polub nasz fanpage tutaj

Dobrego dnia!

^^^

Comments 30

 1. „Dajcie sie poznać” to akurat dla mnie bardzo ważne w calej tej sprawie, aby nie dac sie zwariowac.. Nie być anonimowym rodzicem, rozmawiac w przedszkolu, zapraszac inne dzieci do siebie, brac udział w spotkaniach barselgruppe, chodzic na dugnady… Nie unikac zabawu choinkowej w przedzkolu, zgłosić sie do komitetu organizacyjnego.. Chodzi mi o to, że podejmując decyzje o zmieszkaniu w Norwegii, założeniu tutaj rodziny, trzeba spróbować stać sie elementem społeczeństwa. Mnie nadal od czasu do czasu ogarnia strach, mimo że nie wyobrażam sobie podnieść ręki na dziecko.

  1. Post
   Author

   Tak, właśnie w tym rzecz. I jest to możliwe jedynie, gdy zna się język. W dodatku takie działania przynoszą jeszcze inne pozytywne owoce – dajemy się poznać, przełamując stereotypy dotyczące Polaków. Wierzę, że strach, o którym piszesz jest zupełnie bezpodstawny. Pozdrawiam serdecznie

  2. Zapraszam tu: https://bvdrugastrona.blogspot.no/
   Miejsce dla polaków, którzy chcą się bardziej zapoznać z systemem barnevernet w Norwegii. Blog skupiony na statystykach, prawie, rutynach oraz moich własnych doświadczeniach. Wszystykie informacje są wzięte z zaufanych i oficjalnych stron norweskich.

   Spójrzmy razem na fakty z… drugiej strony.

 2. Ciekawa, wyważona opinia, nacechowana rozsądnym podejściem do tematu. Obawiam się, że w tak delikatnej sprawie jak to, co rozgrywa się między dziećmi a rodzicami, wszelkie interwencje z zewnątrz są obarczone ryzykiem. Ileś ich będzie słusznych, ileś może okazać się nietrafionych… Norwedzy również bywają do BV nastawieni nieufnie, znając przypadki interwencji które zrobiły danej rodzinie więcej złego, niż dobrego. Ale taka instytucja istnieć musi po prostu.
  Ja natomiast chciałabym odnieść się w komentarzu do jednego sformułowania, cytuję: „Polecenie typu: „Masz teraz posprzątać swój pokój” reprezentuje model wychowawczy niezalecany w Norwegii. Zalecana jest negocjacja (czy może dawanie pseudowyborów) typu: Wolisz włożyć naczynia do zmywarki, czy posprzątać w pokoju?” Otóż moim zdaniem wcale nie jest to pseudowybór. Jest to mądry zabieg wychowawczy, który ma na celu uzyskanie współpracy dziecka (posprzątanie) nie uciekając się do rozkazów, które dają jasno do zrozumienia „ja tu rządzę i ty masz ślepo mnie słuchać”. Ten komunikat skonstruowany jest na zasadzie „ta praca musi zostać wykonana, ale możesz zdecydować, którą jej częścią się zajmiesz a ja uszanuję twój wybór”. To nic innego, jak wyrażenie szacunku dla dziecka. Niestety, to podejście nie jest zbyt popularne w Polsce, a szkoda. Polski model wychowawczy zakłada bezwzględne posłuszeństwo…. Czy z dziecka, które nauczycło się, że jedyna postawa gwarantująca spokój to 'tak mamusiu, oczywiście tatusiu’ ma szansę wyrosnąć asertywny dorosły? Umiejący przeciwstawić się innym i bronić swoich poglądów_ Ba, mający swoje poglądy? Proponuję chwilkę zastanowienia nad tym, zanim ponownie wydamy dziecku rozkaz „masz natychmiast zrobić to i to”. A zainteresowanych tematem budowania relacji z dzieckiem na podstawie dialogu uwzględniającego potrzeby obu stron odsyłam dą mądrych ksiażek Elaine Mazlish i Adele Faber ” Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Metoda dawania dziecku wyboru jest jedną z propozycji autorek i proszę mi wierzyć, działa. Nawet wyjący wniebogłosy trzy,atek, który absolutnie nie chce się ubrać, zareaguje na możliwośc podjęcia samodzielnej decyzji pt „wolisz czerwone spodenki czy niebieskie”. Pozdrawiam!

  1. Post
   Author

   Zgadzam się, że metoda, określona przeze mnie „pseudowyborem” działa. Sama ją chętnie stosuję, choć nie z taką 100% skutecznością, bo jak jest faza na nie, to raczej traci moc. I podobnie uważam, że jest to mądry zabieg wychowawczy, nauczyłam się go od mojej mamy. Może określenie „pseudowybór” nasuwa pejoratywne skojarzenia, ale nie taka była intencja. Chcesz odkurzyć mieszkanie, czy pozamiatać? Pozdrawiam 🙂

  2. Stosuję metodę wyboru, bo ona działa, ale niestety czuję się w Polsce jak hipster wychowawczy. Jak to dziecko decyduje, co chce jeść. Za każdym razem? Jak to dziecko decyduje, czy jedzie na plac zabaw w foteliku, czy na własnym rowerku. Jak to decyduje, w co się ubierze. Jak to w ogóle nie sprząta pokoju na moje polecenie? Jak to nie robi tego i tego tylko dlatego, że ja tak chcę? Nu, rozpuszczone jak dziadowski bicz. Ale za to szczęśliwe i wesołe. Coś za coś, nie?

 3. Witajcie, jako ze jestem matka mieszkajaca w Norwegii, temat tej organizacji nie jest mi obcy. Znam historie i ludzi gdzie BV interweniowalo, ale ku zdziwieniu w pozytywny sposob. Jedna Filipinka w zwiazku z Norwegiem, chciala sie rozwiesc i nazmyslala na niego jego temat jak najwiecej, aby dostac jak najwiecej korzysci majatkowych, co sie okazalo BV zabralo im dzieci, ale na krotki czas, ze wzgledu na to ze nie bylo zadnych dowodow oddali dzieci matce. Osobiscie widzialam te matke z nowym noworodkiem na rekach po rozwodzie juz w zwiazku z innym Litwinem. Druga historia, to zwiazek Kenijki z Norwegiem, okazalo sie ze ojciec jest pedofilem, zaniepokojona matka zadzwonila, ze jej dziecko odpowiada dziwne historie, o ojcu co go przytula i kapie sie z nim w dziwny sposob, etc. BV dalo jej 3 tygodnie na wyprowadzenie sie, tak jak stala wyszla z dzieckiem na rekach, wynajela dom, pozniej go kupila i jest samotna matka. Sprawa w sadzie, separacja itp. Ale w tych dwoch wypadkach dzieci zostaly z matkami. Czyli jesli w takich wypadkach dzieci nie zostaly zabrane, to co musi sie stac zeby byly?

  1. Post
   Author

   Interesujące historie. Czyli czasem BV pomaga szybko podjąć trafne decyzje, jak w przypadku Kenijki. Co musi się stać? Teoretycznie coś bardzo negatywnego, z biciem dziecka na czele.

   1. Pracuje w BV. Niestety nawet bicie dzieci nie zawsze jest podstawa do odebrania dzieci. Przed rozpoczeciem pracy balam sie tej instytucji. Teraz widze, jak wiele musi sie wydarzyc zeby dzieci wreszcie trafily w bezpieczne miejsce. Czasami dzieci sa przenoszone do rodziny zastepczej na jakis czas, np dopoki rodzice nie rozwiaza konfliktow miedzy soba. Czesto sa to rodziny pelne awantur i przemocy fizycznej, dzieci sa przenoszone dopoki rodzice sie np nie rozejda albo nie dojda do porozumienia. Moglabym duzo opowiadac jak to wyglada od wewnatrz. Jedno jest pewne. Nikt nie powie na spotkaniu ze znajomymi: „Tak, odebrali nam corke bo moj maz lubial wsadzac jej penisa w usta”…prawda? Raczej powiedza, ze nie wiadomo dlaczego, ze przeciez sa normalna i kochajaca rodzina. Pamietajcie, ze zawsze znacie tylko jedna czesc medalu, i to te bardziej wyszlifowana.

    1. Post
     Author

     Dobrze słyszeć opinię z „”tamtej” strony biurka. Z jednej strony zrozumiałe, że nie ujawnia się szczegółów spraw, przez to do opinii publicznej dociera tylko wersja rodziców, nie zawsze prawdziwa. Z drugiej strony, nawet gdy ich wersja jest prawdziwa, to samo sprawia, że nie jest to do udowodnienia. Nie wątpię, że większość pracowników BV działa w dobrej wierze i podejmuje słuszne decyzje. Jednak ten odsetek, których pobudki są zgoła inne, niż dobro dziecka, lub zwyczajnie popełnia błąd przy ocenie sytuacji, kładzie się cieniem na całości. Pozdrawiam

    2. świetny artykuł. Poszukuję kogoś do rozmowy w moim podcascie na temat BV. Agata pracujesz jeszcze z tym tematem? Masz bardzo trafne spostrzeżenia! Będę wdzięczna za kontakt
     Pozdrawiam
     Gosia

  2. Zapraszam tu: https://bvdrugastrona.blogspot.no/
   Miejsce dla polaków, którzy chcą się bardziej zapoznać z systemem barnevernet w Norwegii. Blog skupiony na statystykach, prawie, rutynach oraz moich własnych doświadczeniach. Wszystykie informacje są wzięte z zaufanych i oficjalnych stron norweskich.

   Spójrzmy razem na fakty z… drugiej strony.

 4. Co do Polaków, to wydaje mi się, że też ukrywają emocje, ale przeciwnie, te pozytywne. Rodzice na dzieci przede wszystkim warczą. Warczą, szepczą, szturchają, wreszcie się drą. Na całe osiedle. Trudno mi uwierzyć, że ci sami rodzice nie biją. Biją mniej publicznie, bo kampania przeciw przemocy sprawiła, że przemoc (przede wszystkim matek) wobec dzieci zeszła do podziemia. Ale nadal jest. A jeśli ktoś ma nieczyste sumienie, to się boi. Z drugiej strony gdyby BV zabierało każde polskie dziecko, które oberwało klapsa, to by były tysiące odebranych dzieci, a nie pojedyncze przypadki. Znając widoki przeciętnej polskiej rodziny na grillu myślę, że pobyt w No im wyjdzie na dobre. Trochę się ucywilizują, a przy okazji odkryją, że można się uśmiechać do ludzi bez wyraźnego powodu.(Nie uważam tego za maskę, tylko normalny odruch społeczny, jak podanie ręki). Że można do dziecka mówić, zamiast warczeć i krzyczeć. Że można z dzieckiem negocjować (zawsze to robię) zamiast nakazywać i zakazywać. Że można zamiast systemu kar i nagród, po prostu z dzieckiem fajnie się bawić w sprzątanie i bałaganienie na przykład. I że pracujący szesnastolatek to nic złego. A osiemnastolatek mieszkający w wynajętym mieszkaniu z dziewczyną to normalka, a nie patologia.

 5. Sorry for the comment in English, I have found the article by Google Search and interpreted it by Google Translate. However I believe I could correct the mistranslations 🙂

  I have a few comments on the issue, trying to understand the reasons provided by Norwegian authorities. Slawomir Kowalski is completely right about cultural differences, however I don’t think it is only about cultural difference but a matter of human rights — and at the end Norway violating the human rights of the children while trying to protect them from violance by zero protection.

  The regulations for the child welfare staff, when to take a child into foster care cannot be interpreted without the context of European Convention of Human Rights.
  ECHR Artilce 8 says:
  „1. Everyone has the right to respect for his private and family
  life, his home and his correspondence.
  2. There shall be no interference by a public authority with the
  exercise of this right except such as is in accordance with the
  law and is necessary in a democratic society in the interests of
  national security, public safety or the economic wellbeing of the
  country, for the prevention of disorder or crime, for the protection
  of health or morals, or for the protection of the rights and freedoms
  of others.”

  The problem with the strict zero tolerance is that it is not necessary in a democratic society to move children to foster homes for the slightest risk. The risk has to be evaluated, and only in case of serious and imminent threat to children could justify moving to foster care, otherwise Norway is violating European Convention of Human Rights. (There would be much less issue with a fine for the parents, as it would not hurt the children’s right to their family). So at the end, Barnevernet is doing much more harm to the children by separating them from their families than what good it does by saving them from occasional pats on the butts.
  Hence in each case it has to be evaluated if foster care was really necessary for the case in a democratic society, due to ECHR Artilce 8, and there must be effective domestic remedy on this topic at courts due to ECHR Article 13. The care orders for taking a child into foster care must be a proportionate measure against some serious risk, for whatever risk this intervention is disproportionate — as much less would be sufficient in a democratic society.

  In the past weeks I have seen a propaganda machine asking if they should overlook violence — suggesting it is the only alternative to the current practice. No one asks for overlooking violence, we are asking to stop disproportionate measures and take proportionate measures instead: educating parents, following up and monitoring for example.

  By this zero tolerance for violance or foster care enforced, I think Barnevernet is hijacking the best interest of the children.

  1. Post
   Author

   Yes, I agree with you. It’s neccesery to stop disproportionate measures. I think that the basic problem is also no respect to family as a value. It’s seems to me that in „modern society” the family is kind of public enemy. It’s start to be common in more and more countries.

 6. Mieliśmy dużo z Bar.Vern., do czynienia i był temat braku uśmiechu. Więc rozmawialiśmy o tym z Nimi i wyraźnie daliśmy do zrozumienia że Polacy z reguły nie przyklejają sobie sztucznego uśmiechu jak to sie robi w Norwegii. Że uśmiech powinien być naturalny a nie wymuszony jak np., w chwili w której „teraz” rozmawiamy. Zrozumieli, nie było problemu. Trzeba umieć mówić, miec głowę na karku, pomaga wykształcenie i praca. A było kiepsko. Głowa do gry, i dużo pewności siebie pomaga niesamowicie z nimi. Pamiętajcie: norwegowie często mają tzw. „overlegenhet kompleks”. Warto o tym poczytać chociaż oni sie do tego nie przyznają.

  1. Też miałem do czynienia z tą instytucją i moje doświadczenia niestety w pełni potwierdzają opinie które można wyczytać w internecie. Ocena rodziny jest zupełnie arbitralna a stopień manipulacji naprawdę może być zdumiewający. Jeśli już podejmą decyzję, że chcą wystawić negatywną opinię (ze wszystkimi tego konsekwencjami) to puszczają hamulce i przepisy prawa przestają się dla nich liczyć. Spotkało nas to mimo, że nie jesteśmy jakąś rodziną z marginesu, wręcz przeciwnie. Oboje mamy skończone studia pedagogiczne, praca w dużej korporacji, zero używek, demokratyczne wychowanie dziecka (ono samo decyduje tak dalece jak tylko jest to możliwe), nigdy żadnego klapsa, bardzo duże zaangażowanie obojga rodziców w edukację dziecka itp. To wszystko niekoniecznie musi mieć znaczenie w rozmowach z BV, co więcej – to wszystko zostało po prostu pominięte, świadomie zignorowane. Norweskie prawo daje temu urzędowi władzę niemal absolutną nad rodziną, a to po prostu musi rodzić patologie, tak jak w standfordzkim eksperymencie więziennym. Oczywiście BV nie każdemu zabiera dzieci, ale jest wiele przypadków w których rozdzielają dzieci od rodziców bez żadnych wyraźnych powodów, tylko na podstawie bezzasadnych domniemywań że rodzice według nich nie będą w przyszłości sprawować dobrej opieki nad dzieckiem. Tak w Norwegii ustawione jest prawo. Zdarza się, że panie z BV zabierają dziecko zaraz po porodzie, jeszcze ze szpitala. I to wcale niekoniecznie musi chodzić o narkomanów (sprawa Natashy i Erika). O podobnych historiach opowiadali też moi znajomi Norwedzy. Nie ma w tym nic tak bardzo nadzwyczajnego, bo wcześniej Norwedzy po prostu przymusowo sterylizowali tych o których przewidywali, że nie będą dobrymi rodzicami, a teraz przyjęli takie bardziej „humanitarne” podejście.

  2. Zapraszam tu: https://bvdrugastrona.blogspot.no/
   Miejsce dla polaków, którzy chcą się bardziej zapoznać z systemem barnevernet w Norwegii. Blog skupiony na statystykach, prawie, rutynach oraz moich własnych doświadczeniach. Wszystykie informacje są wzięte z zaufanych i oficjalnych stron norweskich.

   Spójrzmy razem na fakty z… drugiej strony.

 7. Naszym przyjaciołom została odebrana dziewczynka z porodówki. Nigdy jej nie oddano. Rodzice mieli otwartą sprawę z BV/dotyczącą dwóch starszych dzieci, matka była w ciąży i odebrano jej trzecie dziecko profilaktycznie-nie żartuję. Później sprawę z BV zamknięto na korzyść rodziców. Noworodka jednak nigdy nie oddano, bo ”przywykła do rodziny zastępczej”. Znam tą rodzinę. Wiem, że nie jest patologiczną. Wiem, że rodzice kochają swoje dzieci i umieją o nie dbrać. Pierwotnym powodem problemów z BV było ignorowanie istytucji-nie stawianie się na umówione spotkania, przychodzenie nie w czas. Matka jest trochę bałagariarą-ale żadna tragedia, rodzina ma trochę problemów z cash flow. Więcej problemów i błędów w rodzinie nie znalazłam. To kochający się rodzice i dobrzy ludzie.

  1. Post
   Author

   Okropne. Czasem BV działa według własnego widzimisię, w oderwaniu od prawa i logiki. Sama nie znam nikogo w takiej dramatycznej sytuacji, ale czytałam o podobnych. I właśnie tu widać najlepiej, że rodzina w Norwegii nie jest ważna. A jeśli chodzi o ignorowanie BV to jest to igranie z ogniem, bo jak trafi się na jakiegoś zagorzałego służbistę, który uważa się za nieomylnego arbitra , to gotów jest dowieść swoich racji i odebrać dziecko, właśnie dlatego, że dano tej instytucji tak ogromne możliwości.

 8. Tak sie zastanawiam, czy nie jest krzywdzace dla Norwegow etykietowanie ich jako narod majacy kompleks wyzszosci. Zastanawia mnie to dlatego, ze tez postrzegam ich dzialania jako czesto irracjonalne w kontekscie reszty Europy ale wynikacjace z pewnych uwarunkowan. Rozwazam czysto hipotetycznie….. . Calkiem niedawno byl to narod najbiedniejszy w Europie, ze znikomą gestościa zaludnienia. Gdzie kontakty towarzyskie czesto byly uwarunkowane warunkami klimatycznymi. Gdzie aby powiedziec sasiadowi” czesc,” nalezalo ominacjakies pasmo gor, czy innych przeszkod. Czyli nie mieli szans ewoluowac stopniowo w dzialaniach spolecznych, w zorientowaniu na drugiego czlowieka. Raptem druga polowa XX wieku, wymusza stworzenie ” przepisow na zycie” … no i dobrze. Bo byla przemoc, bo byla negatywna eugenika, bieda… i pewnie pare innych przykrosci o ktorych malo wiem. No i storzyli te przepisy ale nieumiejetnie, bez empatii, bez takiego ludzkiego ciepla, bez liczenia sie w taki normalny serdeczny sposob z ludzkimi emocjami. Dla nich, to duzo… bo to i tak krok milowy. Dla nas europejczykow niezrozumiale, bo czegos tu brakuje, bo jak tak mozna zonglowac ludzmi jak rzeczami ? Jak mozna zabrac dziecko rodzinie..?? Czyz nie jest naturalne, ze nalezy tak pomoc rodzinie aby mogla funkcjonowac mimo dysfunkcji???. , aby wyleczyc patologie i dac dziecku prawdziwy dobrostan jakim jest prawdziwa rodzina??? I tutaj wracam do poczatku… wydaje mi sie, ze oni po prostu tego rozumieja, nie czuja.Ich postrzeganie swiata bylo nastawione na przezycie przy minimalnym zuzyciu energii a tutaj cywilizacja wymusza jakas empatie…….. Przeciez jestesmy mili, usmiechnieci a to po naszemu norwesku znaczy, ze rozumiemy i czujemy.

  1. Post
   Author

   Myślę, że rzecz bardziej tyczy się systemu, niż Norwegów jako jednostek. Sprawa zresztą nie dotyczy tylko tego kraju, bo bardzo podobnie system funkcjonuje np. w Szwecji. Według mnie to działania, których niejawnym celem jest osłabienie rodziny, która w oczach ustawodawców nie jest szczególnie ważna.

  2. Zapraszam tu: https://bvdrugastrona.blogspot.no/
   Miejsce dla polaków, którzy chcą się bardziej zapoznać z systemem barnevernet w Norwegii. Blog skupiony na statystykach, prawie, rutynach oraz moich własnych doświadczeniach. Wszystykie informacje są wzięte z zaufanych i oficjalnych stron norweskich.

   Spójrzmy razem na fakty z… drugiej strony.

 9. Piszę z Polski, pracuję jak nauczyciel akademicki na uczelni pedagogicznej. Dziękuje za te wszystkie informacje. Daję drugi już rok studentom komunikacji międzykulturowej do skomentowania film Obce niebo. Są zszokowani – głównie właśnie faktem , że w Norwegii nie ceni się więzi rodzinnych.
  Jakaż tam musi być samotność – w tłumie… I ten spadek myślenia faszystowskiego, co tu kryc, te przymusowe sterylizacje – słusznie tu pan napisał, że one leżą u podłoża Barnevernet. Nota bene, gdzie tu prawo – nie ma odwołań sądowych, koszmar.
  Mam kilkoro przyjaciół z doświadczeniem norweskim, jedna lekarka 3 lata, inna młoda rodzina juz tam urodziła troje dzieci i stosuje ten „zimny wychów” z zadowoleniem. dziwię im się doprawdy. Tu z głodu nie umierali, no ale jest wolność, nikt ich tez nie będzie trzymał w ojczyźnie na siłę.
  Ja wam wszystkim dobrze życzę, ale napiszę szczerze, że nie mogę się nadziwić jak można chcieć przenieść się dobrowolnie do tak antyrodzinnego zimnego ( uczuciowo) kraju… Już jakby musiec wyjechać to tam gdzie ludzie śmieją się szczerze, jak Włochy ( ale tylko gdyby MUSIEĆ)
  Ja jestem taka szczęśliwa będąc Polką w Polsce, chowając tu dzieci, a teraz wnuki. Nie jestem bogata, zarabiam 4 tys. zł ale mi wystarczy. Za nic w świecie bym nie wyjechała nigdy, ani w młodości ani potem. A musiałam raz być służbowo z mężem , w luksusowych warunkach, 3 lata w Ameryce płd. więc trochę wiem czym to jest być daleko od domu. Nuaczyłam sie nowego języka ,poznałam ciekawych ludzi , ale liczyłam dni do powrotu!
  Ach, być u siebie, wśród swoich, gdzie wszyscy mówią po polsku, gdzie wszystko wokół do mnie należy – tak, drogi, muzea, szkoły, góry, jeziora – to jest moje, mój kraj , Jezu co to za szczęście.
  Nie namawiam was do powrotu, bo pewnie tam macie już korzonki, jak mój brat ( 30 lat na emigracji) i siostra( 40 lat). I jedna trzecia mojej klasy z rocznika maturalnego 1974. Ale współczuję bardzo.
  Polska jest taka cudna, nawet w błocie i szarości jesieni. Kocham byc w Polsce, tu chce żyć do śmierci.

  1. Post
   Author

   Dziękuję za komentarz. Dla mnie emigracja to przygoda raczej, ale już wiem, że korzeni nigdzie nie zapuszczę, bo są wrośnięte w Polskę. I owszem, odkąd dzieci poszły do szkoły co raz mocniej ciągnie nas do Ojczyzny, bo chcielibyśmy, żeby rosły w polskiej kulturze. Tu, ani nigdzie indziej na świecie, nikt nikomu nie zabroni być czułym, kochającym rodzicem, choć fakt, że sposób wychowania jest dość mocno sterowany zewnętrznie (dotyczy to przede wszystkim wychowania bez przemocy i w sumie to jest na plus, ale także szeroko pojętej „tolerancji”). „Zimny wychów” który wykorzystujemy u nas w domu dotyczy hartowania dzieci i to akurat jest świetne, uważam. Myślę że mocna, świadoma rodzina, nie jest tu zagrożona, aczkolwiek wzorce płynące z zewnątrz nie są najlepsze według mnie. Miło usłyszeć słowa przepełnione radością nie tylko z powodu bycia Polką, ale także mieszkania w Polsce. Pozdrawiam serdecznie

   1. Pani Tereso, jestem tu 10 lat, znam orwegię od „poszewki”. Ma panie trafne uwagi w 100%. To antyrodzinny kraj, anty dziecięcy. Fałszywy i wymuszony uśmiech to standart. Gościnność norwegów to rzadkość. Zimini ludzie z uprzedzeniami.

    Prawdziwe dzieciństwo dzieci mają w Polsce, nie w zimnej Norwegii. Tutaj nawet żywność trzeba importować samemu bo tutejsza jest nafaszerowana chemią by się nie psuła.

    Monopole na żywność: raptem 3 giganci i pomniejsi poroducenci na palcach zliczy. Kraj policyjny, reżim.

    Nie stosują się do prawa tam gdzie nie chcą.
    Mnie byłoby wstyd zostać norwegiem, jak niektórzy robią. A wolność jest tutaj ograniczona niesamowicie.

    Tylko pieniądze, narty, i mało ludzi w naturze…

  2. Zapraszam tu: https://bvdrugastrona.blogspot.no/
   Miejsce dla polaków, którzy chcą się bardziej zapoznać z systemem barnevernet w Norwegii. Blog skupiony na statystykach, prawie, rutynach oraz moich własnych doświadczeniach. Wszystykie informacje są wzięte z zaufanych i oficjalnych stron norweskich.

   Spójrzmy razem na fakty z… drugiej strony.

 10. Pięknie napisane jezykowo ale merytorycznie klapa.
  Po pierwsze u podłoża Barnevernet leży polityka Gender. Nie będę się rozpisywał, napiszę krótko: nie ma różnic płci psychicznie, tylko fizycznie tzn. i dziewczynka i chłopczyk bawią się lalką i autem i tak im zostaje – to rodzice zmuszają ich do wyboru i dlatego biologiczni nie są potrzebni.
  Barnevernet łamie prawo w 33 na 36 komunach. Norwegia gdy ratyfikowała prawa dziecka, Konwencję Haską, już po kilku dniach ustanowiła wewnętrzne prawo sprzeczne z prawem które zgodziła sie traktować jako nadrzędne: zakaz opuszczania kraju dziecka względem którego toczona jest sprawa. Grozi za to więzienie i jest stosowane zakładanie „obrczek”.
  Nie jest prawdą że suma sumarum BVT pomaga. To instytucja w której ludzie mają dysfunkcje emocjonalne. Typowa procedura BVT:
  – osoba zaufania w przedszkolu próbuje rozmawiać z dzieckiem, szuka tzw ” zaczepki”czyli w czym potencjalnie rodzice niedomagają. Gdy dziecko ma ADHD, jest niespokojne, wyciąga rękę po ciastko, nie chce iść z rodzicami do domu bo bawi się fajnie na SFO, ma dziurę w ubraniu, jest smutne itd.
  Zwykle osoby te nie mają podstaw edukacyjnych i kompetencji pedagoda czy innego specjalisty do oceny zachowań dziecka, ale mają na celu karierę.

  Wg konwencji praw dzieck, największym szczęściem dziecka jest wzrost w rodzinie z biologicznymi rodzicami. Natomiast BVT używa sloganu „til barnas beste”, korzysta z tajemnicy i zabiera dziecko, zwykle bez uprzedzenia rodziców. Gwarantuje Pani której napisała tej artykół, iż jak tylko Pani powie w przedszkolu a szczególnie w pierwszej klasie szkoły iż nie zamierza Pani zostać na stałe w Norwegi a Polska jest wspaniała – znajdzie się osoba która o tym poinformuje BVT. Poza tym jak się Pani czuje udając fałszywy uśmiech? Nie zastanowia się pani że to jest nienormalne, i że naturalne jest iż są dni smutne, bylejakie i radosne więcej lub mniej?

  Wie Pani ile dzieci zostao zabrane tylko dlatego że opuszczały przedszkole?
  A wie Pani że przedszkole w Norwegii jest nie obowiązakowe?
  Czy Pani rozróżnia asymilację od integracji?

  Gdy BV dostanie zawiadomienie o Pani, zacznie np
  – oskarżyć rodziców o przemoc (jeden klaps wyrwany z kontekstu to zabranie dziecka)
  – że dziecko za często bywa w Polsce, jest głodne zaniedbane, smutne itd,

  I nie pomoże Pani tłumaczenia.

  BVT zwykle zabiera dzieci w czerwcu i początkiem grudnia. To są dzieci do asymilacji.

  Wi Pani że w Notrwegii nie ma praktycznie adopcji? Prawdziwa miłość i chęć kochania dziecka to adopcja, tutaj jest pieniądz. Proszę poczytać sobie o sprawie Fyrlykty. Rodzina zastępcza również homoseksualna dostaje od 600 do 1 300 000 NOK na rok za jedno dziecko. 12 tys koron m/c dodatkowo za każde dziecko. Biznes.

  Pedofilia, proszę zobaczyć dokument BBC „Cichy skandal Norwegii” i sprawę Silje Garmo córki wysokiego rangą pracownika ONZ. Prosi o azyla w Polsce.

  Norwegia łamie prawa człowieka i dziecka zabierając dziecko od rodziców zamiast z nimi rozmawiać, takich porwań bez konfrontacji na przestrzeni kilku ostatnich lat było tysiące, skutecznie wyciszone przez ocenzurowane media i głupie wypowiedzi norweskiej minister ds równości i dzieci.
  Wg konwencji dziecko poza tym nawet już zabrane ma prawo do zachowania tożsamości kulturowej tj języka, religii itd. Myśli Pani że oni o to dbają? Po co? Nie umieszczą dziecka w rodzinie polskiej zastępczej (jest ich bardzo wiele w Norwegii). Dostanie Pani widzenie 2-4 razy do roku, a gdy ju zniszczą więzi między dzieckiem a rodzicem…sąd skrytykuje BVT i pozostawi dziecko w rodzinie zastępczej „til barnas beste” – nawet jak Pani wygra sprawę to dziecko z tracji przywiązanie do nowej rodziny do Pani nie wrócie.

  W 2017 roku co 6,5 godziny statystycznie, uprowadzano jedno dziecko w Norwegii.
  Niech Pani nie pisze o pozytywach BVT bo gdy jutro pomogą to pojutrze zabiorą mówiąc iż nie jest Pani w stanie zapewnić podstawowych potrzeb dziecka.

  Ja też kiedyś miałem zdanie jak Pani. Ale do czasu gdy nagle BVT zaczęło zabierać dzieci od Polaków którzy nie mieli ochoty na asymilację. I nie pomaga tutaj wyższe wykształcenie, stopnie doktorskie tych ludzi. Pani myśli że to patologia? – oczywiście, patologia to system norweski a nie ci ludzie. BVT to patologia i fundusz Stefana Batorego to patologia korumpowania Polski.

  Mnie by było wstyd nawet przyznać się publicznie że muszę się uśmiechać sztucznie.
  To jak Pani dadzą 10 tys koron co Pani zrobi? Zataczy Polkę?

  Pozdrawiam serdecznie i życze owocnych refleksji.
  P.S.
  Proponuję poczytać na stronach norweskich biur advokackich o takich sprawach i sytuacjach których jest setki w cviągu roku a przecietnie 1500.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *