9 interesujących faktów o Norwegii

Katarzyna Norwegia 4 Comments

1. Choć to Finlandia nazywana jest „krajem tysiąca jezior”,  tak naprawdę Norwegia bije ją na głowę. W Finlandii znajduje się ok. 188 tysięcy jezior, a w Norwegii 450 tysięcy, czyli prawie pół miliona. Leży tu najgłębsze jezioro w Europie, Horningdalsvatnet w Nordfjord, głębokie na 514 metrów. Największe jezioro kraju to Mjøsa.

Jezioro Horningdalsvatnet, zdj. Wikipedia

Jezioro Horningdalsvatnet, zdj. Wikipedia

2. Może nie oglądasz Star Wars, ale z pewnością wiesz, co to za film. Star Wars: Imperium kontratakuje nagrywano częściowo w Finse, górskiej wiosce w zachodniej Norwegii, na trasie z Oslo do Bergen.

images

3. Norwegowie zdobyli więcej medali na Olimpiadach zimowych, niż jakikolwiek inny naród (ponad 300). Posiadają też największą ilość medali Olimpijskich (z olimpiad zimowych i letnich) w przeliczeniu na jednego mieszkańca (ok. 95 medali na milion mieszkańców).

4. Z innych sportowych ciekawostek: w latach ’80 XX wieku  jazda na deskorolce była w Norwegii zakazana. W tym okresie deski przemycano z zagranicy, lub robiono ręcznie.

deskorolka

5. Norwegia to kraj europejski z najdłuższą linią brzegową (nie licząc Rosji). Wynosi ona 53 199 km. W rankingu światowym jest na 7 miejscu. Pierwsze miejsce zajmuje Kanada (202 080 km).

Norway-map

6. Z kolei to Norwegia prześciga Kanadę jeśli chodzi o odsetek ludności mówiący w języku angielskim (89% w Norwegii i 84% w Kanadzie)

7. Za danie narodowe  nieoficjalnie można uznać mrożoną pizzę Grandiosa.

index

 

8. Jeśli złapią cię pijanego za kierownicą trafiasz do więzienia (ewentualnie dostaniesz wyrok w zawieszeniu), tracisz prawo jazdy na minimum rok i możesz zapłacić karę nawet do 10% swoich rocznych dochodów. Kara jest nieuchronna, bo pijany kierowca traktowany jest tutaj jak potencjalny zabójca.

9. Chciałoby się powiedzieć ikke stress (bez stresu), bo norweskie więzienia znane są jako najbardziej luksusowe na świecie. Niektóre mają standard wyższy niż niejeden dom opieki.

 

Więcej ciekawostek o Norwegii znajdziesz tu: 12 ciekawostek o Norwegii, o których prawdopodobnie nie słyszałeś

Jeśli lubisz czytać naszego bloga, polub nasz fanpage tutaj Dobrego dnia!

Comments 4

    1. Post
      Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *