8 ważnych rzeczy. Kiedy je ostatnio słyszałeś?

Katarzyna Styl życia 2 Comments

Moc słowa to nie jest czcze gadanie. To fakt, o czym wiedzą nie tylko dziennikarze, ale każdy człowiek. Bo chyba każdy został choć raz ugodzony ciętym słowem. I pewnie również każdy został podbudowany dobrym.

A Ty kiedy ostatnio słyszałeś:

1. Kocham cię. Zbyt banalne? Niekoniecznie. Miłość jest ważna dla każdego, jedni się do tego przyznają, inni próbują przed sobą ukryć to pragnienie. Może być lepiej, bo to, co świetnie jest usłyszeć (o ile jest prawdą) brzmi: Kocham cię, bez względu na wszystko.

2. Cieszę się, że jesteś. To jedno ze zdań zalecanych w poradnikach wychowawczych. Dzieci powinny je słyszeć, a przede wszystkim czuć. A co z dorosłymi? Przecież mamy podobne potrzeby.

3. Poradzisz sobie, wiem to. Skąd do cholery możesz to wiedzieć? – ciśnie mi się na usta, gdy słyszę te słowa. A jednak fakt, że ktoś wierzy we mnie, nawet wówczas, gdy ja sama nie, dodaje mi odwagi. Pewność wypowiadanych z wiarą słów działa jak zastrzyk (pozytywnej) energii.

4. Dobrze to zrobiłeś. O ile chwalenie dzieci przychodzi zwykle łatwiej (przynajmniej w Norwegii to bardzo mocny wzorzec), o tyle chwalenie dorosłych nie wydaje się oczywiste. A przecież taka pochwała to świetna motywacja, działająca bez względu na wiek. Dobrze jest słyszeć te słowa od współdomowników, czy współpracowników. A także skierować je do wnętrza. Ze smutkiem stwierdzam, że bardzo rzadko zdarza mi się pochwalić samą siebie. Zaczynam to zmieniać, gdy tylko skończę ten wpis.

5. Spełniaj swoje marzenia. Powtarzam to od czasu do czasu dzieciom, mówiąc im również, że wszystko jest możliwe, przy okazji sama pozytywnie się nakręcam. Chcę, by miały odwagę sięgać po to, co je uszczęśliwia. Bo przecież każdy sam pracuje na jakość swojego życia.

6. Najfajniejszy jesteś taki, jaki jesteś. Sama nie wiem, czy kiedykolwiek usłyszałam te słowa. A bardzo ich potrzebowałam. Sporo osób ucieka od siebie, a zaczyna to robić już w dzieciństwie. Gdybym tylko wiedziała o swojej fajności wcześniej, pewnie uniknęłabym wielu problemów i rozczarowań. I choć pewnie nie znam Cię osobiście, mówię to z przekonaniem: Najfajniejszy jesteś taki, jaki jesteś!

7. Proszę. Przepraszam. Dziękuję. To pozostawię bez komentarza.

8. Masz rację. Ha ha. Mam?

***

Dobrze jest słyszeć dobre i mądre słowa. Dobrze też je mówić i to nie tylko swojemu dziecku. Doceń bliźniego.

Comments 2

 1. Tak. Zdecydowanie warto powtarzać sobie dobre rzeczy. Dawać je samemu sobie i nie czekać aż dadzą nam to inni.

  Mnie też wkurza stwierdzenie „poradzisz sobie”, albo „Jesteś silna. Dasz radę.”, które słyszałam przez ostatnie miesiące nie wiem ile razy. Bo ja czasem nie mam ochoty być silna. Czasem czuję się po prostu słaba i to też jest ok.

  Pozdrawiam ciepło 😉

  1. Post
   Author

   Pewnie, otaczanie się dobrymi ludźmi, dobrymi emocjami i dobrymi słowami to najlepszy sposób, by działy się dobre rzeczy 🙂 Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *