12 CIEKAWOSTEK O NORWEGII, KTÓRYCH PRAWDOPODOBNIE NIE SŁYSZAŁEŚ

Katarzyna Norwegia 6 Comments

1. Norwegia posiada najwięcej milionerów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

2. I w dodatku to kraj, który ma najniższy poziom zróżnicowania dochodu na świecie. 75% zatrudnionych zarabia między 400 a 600 tysięcy koron rocznie. A pensja dyrektora to tylko pięciokrotność wynagrodzenia osoby sprzątającej.

3. Ma też jedne z najwyższych cen gazu na świecie.

4. Ale czym tu się przejmować, skoro 98,5% energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych. Brak prądu to nie tylko brak światła i ogrzewania, ale nawet brak ciepłej wody na herbatę (nie widziałam norweskiego domu z kuchenką gazową).

5. Ceny prądu w Norwegii są stosunkowo niższe (choć i tak niemałe), jeśli było dużo opadów. Siła napędowa dla elektrowni wodnych najzwyczajniej spada z nieba.

6. Norwegia jest w czołówce, jeśli chodzi o ilość posiadanych telefonów komórkowych na osobę (jest na drugim miejscu, tuż za Finlandią). Kto tu był choć chwilę, wie to z pewnością.

7. Mniej oczywiste jest pochodzenie nazwy jednego z rozwiązań technologicznych. Chodzi o Bluetooth, czyli technologię umożliwiającą komunikację bezprzewodową między różnymi urządzeniami, np. laptopem, słuchawkami, smartfonem etc. Nazwa Bluetooth pochodzi od przydomka króla Wikingów (Danii oraz Norwegii) Haralda Blåtann (pl. “Sinozęby”, ang. Bluetooth). W skrócie chodzi o to, że był to król, który poprzez rozszerzanie swoich wpływów łączył plemiona.

8. W Norwegii mają największe na świecie spożycie kawy na mieszkańca (znów zaraz za Finami). Wypicie pięciu kaw dziennie to żaden problem dla większości Norwegów. Widok Skandynawa z termosem kawy to normalka. Zachowują się trochę podobnie do Paragwajczyków pijących namiętnie mate.

9. Jednak to raczej nie spożycie kawy wpływa na to, że Norwegia ma największy na świecie współczynnik zaburzeń psychicznych.

10. Spora część norweskich komisariatów czynna jest tylko w godzinach urzędowania.

11. W 2014 roku podjęto decyzję o lokalnych zakazach żebrania w Norwegii – każda komuna z osobna ma decydować, czy na jej terenie żebranie jest dozwolone. Zapowiadano, że w 2015 roku zakaz ten obejmie cały kraj. Jednak nie doszło do tego. Pojawiły się głosy, że to jawna dyskryminacja konkretnej grupy etnicznej.

12. W Norwegii znajduje się najdłuższy na świecie drogowy tunel wydrążony w skale. Nazywa się Lærdalstunnelen, mierzy 24 510 m i leży na trasie między Oslo a Bergen (łączy miejscowości Lærdal i Aurland)Na całej długości telefony komórkowe mają zasięg. Aby zmniejszyć klaustrofobiczne odczucia i urozmaicić nieco monotonne widoki, w tunelu mija się trzy jaskinie oświetlone światłami w różnych barwach.

tunel

 

***

Jeśli to, co przeczytałeś wydaje Ci się interesujący, daj mi o tym znać. Twoja opinia jest dla mnie bardzo cenna.

Możesz to zrobić:

dzieląc się swoimi przemyśleniami w komentarzu

udostępniając wpis znajomym

A jeśli lubisz czytać naszego bloga, polub nasz fanpage tutaj

Dobrego dnia!

***

Comments 6

 1. „Pojawiły się głosy, że to jawna dyskryminacja konkretnej grupy etnicznej.” Khe, khe.

  A wiesz, byłam w No krótko, może za krótko, by zwracać uwagę na duperele, ale wcale nie zauważyłam każdego Norwega z komórką przy uchu. Może dlatego, że oni nie rozmawiają przez telefon w trakcie jazdy samochodem, tak jak Polacy. A w każdym razie nie jest to nagminne. 🙂

  1. Post
   Author

   W samochodzie często korzystają z zestawów głośnomówiących, albo zatrzymują się na poboczu, żeby pogadać (oczywiście nie wszyscy). Kiedyś byłam świadkiem, jak laska wyjeżdżając z podporządkowanej, z telefonem przy uchu, zerknęła tylko w prawo i długa (pewnie nie miała podzielnej uwagi, znam ten problem ;). I jak na filmie – wjechało w nią auto, słychać było tylko jej wrzask (jej rozmówca mógł też dostać zawału). Na szczęście wszyscy (oprócz aut) wyszli z tego cało. To trochę może obok głównego tematu, ale dla mnie było mocnym ostrzeżeniem.

    1. Post
     Author
  1. Post
   Author

   Tak… jeśli wszyscy mają dużo i mniej więcej po równo, to są zadowoleni. Lecz jeśli wszyscy mają mniej więcej po równo i to jest (tu nasuwa się rym), to panuje frustracja. Ale oczywiście drugi przypadek nie dotyczy Norwegii 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *